Poliţiştii de imigrări din Tulcea au depistat cu ședere ilegală un bărbat din Bangladesh, care nu a părăsit ţara la expirarea perioadei legale de şedere. Acesta a fost sancţionat contravenţional şi obligat, prin comunicare, să părăsească teritoriul României în termen de 3 zile.
Poliţiştii Inspectoratului General pentru Imigrări – Serviciul pentru Imigrări al judeţului Tulcea în cooperare cu Serviciul de Combatere a Criminalităţii Organizate Tulcea au desfășutat, în data de 22 martie a.c., o acţiune pe linia prevenirii şi combaterii şederii și muncii ilegale a cetăţenilor străini, pe raza de competenţă.
În urma activităţii întreprinse, poliţiştii au depistat, cu şedere ilegală, un bărbat, de 29 de ani, din Bangladesh, care a intrat legal în România, însă, la expirarea dreptului de şedere, nu a părăsit teritoriul ţării noastre. Totodată, cetăţeanul străin a fost condus la sediul Serviciului pentru Imigrări pentru luarea măsurilor legale ce se impun.
Ca urmare a celor constatate, poliţiştii de imigrări au emis pe numele străinului o comunicare de părăsire a teritoriului ţării, prin care este obligat să plece în cel mult 3 zile. De asemenea, bărbatul a fost sancţionat contravenţional, cu amendă în valoare de 400 de lei, în conformitate cu prevederile O.U.G. nr. 194/2002 privind regimul străinilor în România, republicată, modificată și completată ulterioare.
***
Facem apel către toţi cetăţenii străini de pe raza judeţului şi contăm pe respectul dumneavoastră faţă de legislaţia în domeniu, invitându-vă să ne contactaţi pentru orice aspect legat de aplicarea prevederilor legale la sediul Serviciului pentru Imigrări al Judeţului Tulcea, la telefon 0240506700 –interior 20301, fax: 0240513101 sau vizitând site-ul oficial al instituţiei, la adresa www.igi.mai.gov.ro.
SERVICIUL PENTRU IMIGRĂRI AL JUDEȚULUI TULCEA